
JAK WYBRAĆ DYFUZOR POWIETRZA DO DMUCHAWY?
Zapewne już zauważyłeś, że dostępne są u nas dziesiątki różnych dyfuzorów - oferowane są dyfuzory kamienne, membranowe, HDPE i węże napowietrzające o różnych rozmiarach, więc rozumiemy, że wybór może być trudny. Istotny jest zarówno rozmiar klosza, jak i materiał, z którego jest wykonany. Zasadniczo wszystkie dyfuzory powietrza pełnią tę samą funkcję - rozpraszają powietrze wdmuchiwane do wody przez sprężarkę powietrza - dmuchawę. Kiedy wąż powietrzny jest podłączony do złącza na dyfuzorze i przepuszczane jest przez niego powietrze, powietrze ucieka z dyfuzora przez szereg maleńkich otworów, tworząc dużą liczbę małych pęcherzyków powietrza, które pozwalają wodzie wchłonąć część tlenu, powoli unosi się na powierzchnię. Dlatego nie bez powodu niektórzy nazywają dyfuzor, a nie dmuchawę aeratorem. Jednak nie ma czegoś takiego jak najlepszy dyfuzor - albo jest odpowiedni dla twojego systemu, albo nie.
Przyjrzyjmy się więc pokrótce wszystkim typom dyfuzorów oraz ich zaletom i wadom.
1. KAMIENNE NAWIEWNIKI POWIETRZA
Już sama nazwa sugeruje, że te dyfuzory są ciężkie, tonące. Oczywiście nie są one wykonane z naturalnego kamienia, ale ze specjalnego oddychającego stopu. Kamienne dyfuzory sprawdzają się o tyle, że nie trzeba myśleć o zanurzaniu ich w wodzie, ponieważ same toną, więc można je układać na dnie, o ile nie jest ono pokryte bardzo grubą warstwą szlamu. Nawet jeśli jest osad, nie należy obawiać się zastosowania dyfuzora kamiennego - dyfuzor w końcu oczyści pewien obszar wokół siebie, woda zostanie tylko chwilowo zdezorientowana. Warto wiedzieć, że przepuszczalność powietrza dyfuzorów kamiennych nie jest tak dobra, jak np. dyfuzorów membranowych czy zwłaszcza dyfuzorów HPDE, dlatego wybierając zarówno dyfuzor jak i samą dmuchawę, zastanów się, czy ich wydajność na określonej głębokości będzie wystarczająca . Przepuszczalność powietrza również w dużej mierze zależy od producenta dyfuzorów – np. dyfuzory kamienne Angel Aqua z serii Hi-Oxygen przepuszczają nawet kilkukrotnie więcej powietrza niż dyfuzory chemiczne innych producentów, choć wizualnie wyglądają niemal identycznie. Dlatego nie spieszcie się z przeglądaniem opisów produktów – w opisie każdego dyfuzora znajdziecie Państwo jego przepuszczalność powietrza, a przy każdej dmuchawie podajemy również wykres wydajności. Jak to czytać, wyjaśniono w tym artykule poniżej.
W niektórych przypadkach ważny może być również kształt dyfuzora skalnego – dyfuzor tarczowy (w kształcie tarczy) stworzy szerszą, bardziej regularnie ukształtowaną napowietrzoną powierzchnię niż dyfuzor cylindryczny lub dyfuzor okrągły o tej samej powierzchni, ale dyfuzor okrągły i cylindryczny można wstrzykiwać pionowo i poziomo, a nawet zawiesić na bojce na żądaną głębokość. Dyfuzory okrągłe wykonane są w niewielkich rozmiarach, dzięki czemu bardziej nadają się do napowietrzania akwariów lub w przypadku podłączenia kilku takich dyfuzorów w oczku wodnym na zasadzie kolektora.
Jeśli dmuchawa nie zawsze jest włączona, dyfuzory kamienne, podobnie jak inne przedmioty zanurzone w wodzie, mają właściwość przenoszenia przez glony, więc od czasu do czasu trzeba będzie usuwać i usuwać kamień z dyfuzora. Jeśli dmuchawa nie zostanie wyłączona przez dłuższy czas, dyfuzor powinien sam utrzymać się wystarczająco czysty. Ponieważ nowoczesne dmuchawy są niezwykle ekonomiczne, zalecamy nie wyłączać ich przez cały rok.
2. MEMBRANOWE DYFUZORY EPDM
EPDM to kauczuk syntetyczny, wyjątkowo trwały materiał. Jedną z głównych różnic między dyfuzorami membranowymi a kamiennymi jest to, że nie toną. W większości przypadków jest to plus, bo zawiązując jakiś balast, bez problemu możemy regulować głębokość zanurzenia dyfuzora. Dyfuzory membranowe są znacznie bardziej przepuszczalne dla powietrza niż kamienne, dlatego można do nich podłączyć mocniejszą dmuchawę.
Kolejną zaletą jest to, że dyfuzory membranowe, a szczególnie sprzedawane przez nas dyfuzory niemieckiej firmy Jaeger są znacznie bardziej odporne na szlam i inne osady, dzięki czemu nie wymagają konserwacji, chyba że pozostawimy je w wodzie przez dłuższy czas po wyłączeniu dmuchawy.
Dyfuzory membranowe EPDM występują również w dwóch formach - cylindrycznej (rurowej) i dyskowej. Dyfuzor membranowy rurkowy zanurzony w wodzie musi unosić się poziomo, tak aby obciążniki na obu końcach dyfuzora były związane sznurami lub drutami o równej długości, aby nie zamoczyły się w wodzie. Chociaż kształt dyfuzora z membraną dyskową bardziej sprzyja tworzeniu dużej powierzchni napowietrzonej, to na tyle trudne jest prawidłowe zanurzenie takiego dyfuzora w wodzie, aby pozostawał on stabilny w wodzie bez rozpraszania uwagi. Rozwiązań jest kilka - najlepiej użyć specjalnych podstawek, tacek na dyfuzor płytowy lub spróbować samemu zbudować coś podobnego. Taki dyfuzor można również zamontować na pręcie lub rurze o odpowiedniej średnicy wywierconej w dnie zbiornika wodnego. Posiadamy własne stojaki na membranowe dyfuzory dyskowe.
3. DYFUZORY CYLINDRYCZNE HDPE
Wykonane z polietylenu o ultra wysokiej gęstości dyfuzory nie są tanie, ale na pewno nie są niepotrzebne - mają szczególnie wysoką przepuszczalność powietrza, co samo w sobie nie stwarza prawie żadnego dodatkowego oporu powietrza. Jest to widoczne nawet przy próbie wdmuchania powietrza do ust dyfuzora. Dzięki temu przy dmuchawie o tej samej mocy można je zanurzyć na większą głębokość lub po prostu użyć dmuchawy o mniejszej mocy niż byłoby to możliwe w przypadku dyfuzora kamiennego. Sprzedawane przez nas dyfuzory RatDE HPDE mają jeszcze jedną zaletę - są bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ można je nie tylko zanurzać na żądanej głębokości w taki sam sposób jak membranowy cylindryczny (rurowy) dyfuzor, ale także umieszczać na dnie poprzez powietrze balast przyłącza węża (np. czyste kamyki) wewnątrz dyfuzora.
4. WĘŻE NAPOWIETRZAJĄCE
Poszukując tańszej opcji, zamiast dyfuzora można zastosować elastyczny wąż napowietrzający, zwany również wężem wentylacyjnym. Chociaż w wężu napowietrzającym jest tak wiele małych otworów, które umożliwiają rozprowadzenie powietrza na większej powierzchni wody, efekt nie będzie tak dobry, jak w przypadku dyfuzora. W akwariach częściej stosuje się węże napowietrzające, ponieważ długi wąż jest dość wygodny do przeciągania wokół dekoracji akwarium.
WYBÓR ROZMIARU DYFUZORA
Jeśli już kupiłeś lub wybrałeś dmuchawę i zapoznałeś się z istotnymi różnicami dyfuzorów, pozostaje wybrać rozmiar dyfuzora. Wielkość powinna zależeć od przepływu powietrza dmuchawy - opis każdej sprzedawanej przez nas dmuchawy (tabela lub dodatkowe zdjęcie przedstawiające jej krzywą wydajności) wskazuje ile powietrza dmuchawa może wydmuchać przy danym ciśnieniu. Ciśnienie zależy od głębokości zanurzenia dyfuzora. Opis dyfuzora wskazuje również, ile powietrza przechodzi. Pozostaje więc porównać te dwie liczby, okaże się, że zawór zwrotny powietrza (jeśli go używasz) również tworzy dodatkowy opór powietrza. Na przykład, jeśli dmuchawa na głębokości 1 metra jest w stanie wydmuchać 30 litrów powietrza na minutę, konieczne jest dobranie dyfuzora, który przepuszcza te 30 litrów na minutę.
Cóż, jeśli nie masz jeszcze dmuchawy, najprościej będzie po prostu wybrać z naszych gotowych zestawów napowietrzających, w których znajdziesz wszystkie pasujące części. Zestawy znajdziesz tutaj.
Jak czytać wykres pracy dmuchawy?
Spójrzmy na konkretny przypadek. Po prawej stronie widać przykładowy wykres wydajności czterech dmuchaw serii Secoh JDK. Skala pozioma wskazuje ciśnienie robocze (mbar - milibary), a skala pionowa ilość litrów przedmuchanego przez dmuchawę powietrza na minutę. Wiedząc, że 100 milibarów teoretycznie odpowiada głębokości 1 metra, widzimy, że maksymalne dopuszczalne obciążenie dla wszystkich czterech dmuchaw wymienionych na wykresie wynosi 200 milibarów, co oznacza, że dyfuzor powietrza nie powinien być zanurzony na głębokość większą niż 2 metry . Z wykresu wynika, że przy zanurzeniu węża powietrza na głębokość 1,5 metra (150 mbar) dmuchawa JDK-20 wydmuchnie około 24 litrów powietrza, natomiast dmuchawa JDK-50 wydmuchnie aż 50 litrów. Niestety w rzeczywistości tych litrów jest trochę mniej, ponieważ zarówno przewód powietrza, jak i zawór zwrotny (jeśli jest używany) oraz sam dyfuzor stwarzają dodatkowy opór powietrza. Omówiliśmy już, że najmniejsze straty przepływu powietrza byłyby przy dyfuzorze HPDE, a największe w przypadku dyfuzora kamiennego.
INSTALACJA KILKU PUNKTÓW NAPOWIETRZANIA
To, co pisaliśmy o doborze wielkości dyfuzora jest ważne, jeśli chcemy zamontować tylko jeden punkt napowietrzania. Jeśli jednak masz duży zbiornik wodny lub potrzebujesz bardziej zrównoważonego systemu napowietrzania, zaleca się zainstalowanie wielu punktów napowietrzania.
Istnieją dwa sposoby powiększenia napowietrzonego obszaru:
- podłączenie kilku dyfuzorów o wystarczającej wydajności do dmuchawy o odpowiedniej wydajności poprzez kolektor powietrza i oddzielne węże powietrza;
- podłączyć dodatkowe dyfuzory do poszczególnych dmuchaw.
Obie te metody są poprawne, ale mogą kosztować inaczej, więc policz co będzie Cię kosztować taniej, a my sprzedamy to, co wybierzesz w dobrej cenie - w naszym sklepie internetowym znajdziesz wszystkie niezbędne urządzenia napowietrzające (dmuchawy, dyfuzory, przewody powietrzne, zaciski, zawory zwrotne). , oznacza dyfuzory, boje, kolektory).
Jeśli spojrzysz na sprzedawane przez nas zestawy napowietrzające, znajdziesz kilka super-potężnych opcji, które pozwalają zainstalować 2, a nawet 4 punkty napowietrzania.