<
JAK WYBRAĆ URZĄDZENIE NAPOWIETRZAJĄCE DLA STAWU?

JAK WYBRAĆ URZĄDZENIE NAPOWIETRZAJĄCE DLA STAWU?

Dlaczego potrzebne jest napowietrzanie wody?

W stojącym zbiorniku wodnym zachodzą różne naturalne procesy biologiczne, powodujące surowiec wodny (kwitnienie), nieprzyjemny zapach i brak tlenu dla ryb. W nieoczyszczonym, nieutrzymywanym stawie gromadzą się osady i szlam oraz zachodzą różne procesy gnilne, które również zmniejszają stężenie tlenu w wodzie – substancje rozkładające zużywają dużo tlenu.

Woda nasycona tlenem jest czystsza i bardziej przezroczysta, a dzięki dyfuzji wody mniej w niej rosną różne glony. Kolejną zaletą takiego sprzętu jest możliwość utrzymywania zamarzniętej wody nawet w wyjątkowo mroźne zimy.

Istnieje kilka różnych sposobów dostarczania tlenu do wody, różniących się zarówno tą samą zasadą, jak i wydajnością:

  1. Dmuchawa (znana również jako bełkotka lub po prostu sprężarka powietrza, pompa powietrza);
  2. Aerator powierzchniowy;
  3. Fontanny, wodospady.

1. DMUCHAWY

Dmuchawa to specjalna pompa powietrza, która wtłacza powietrze z otoczenia do wody.

Jednak sama dmuchawa nie wystarczy - dmuchawa wykona swoją pracę wydajnie tylko wtedy, gdy wydmuchane przez nią powietrze zostanie rozprowadzone na jak największej ilości wody. Można to łatwo osiągnąć, podłączając wąż powietrzny do dmuchawy ze specjalnym dyfuzorem powietrza przymocowanym na drugim końcu, który jest zanurzony w wodzie.

Efekt będzie lepszy, jeśli użyjesz dyfuzora o dużej powierzchni - wtedy powietrze będzie stopniowo unosiło się na powierzchnię z tysiącami maleńkich bąbelków, dzięki czemu woda będzie wchłaniać tlen.

Zamiast dyfuzora można użyć węża napowietrzającego, aby znaleźć tańszą opcję. Chociaż w wężu napowietrzającym jest wiele małych otworów, które również umożliwiają rozproszenie powietrza na większej powierzchni wody, efekt nie będzie tak dobry, jak w przypadku dyfuzora.

Do połączenia dmuchawy z dyfuzorem zalecamy stosowanie możliwie najkrótszego przewodu powietrza, gdyż im dłuższy przewód powietrza, tym bardziej spada ciśnienie pracy dmuchawy - dmuchawa będzie pracowała, ale powietrze będzie w stanie wydmuchać mniej. Jeśli więc istnieje duża odległość (10 metrów lub więcej) od miejsca podłączenia dmuchawy do zbiornika wodnego, lepiej jest przedłużyć przewód zasilający. Im krótszy wąż powietrza, tym mniejsze obciążenie silnika dmuchawy - nie tylko więcej powietrza będzie wydmuchiwane, ale zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze, a sama dmuchawa wytrzyma dłużej.

Zalecamy, aby nie wyłączać dmuchawy, ale jeśli nadal trzeba ją od czasu do czasu wyłączyć, należy również podłączyć zawór zwrotny powietrza między wąż powietrza a dyfuzor, aby zapobiec przedostawaniu się wody do węża powietrza , który może zamarznąć, tworząc korek. Jeśli nie wyłączasz dmuchawy, lepiej nie używać zaworu zwrotnego, ponieważ nieznacznie zatrzymuje przepływ powietrza.

Jeśli używasz dmuchawy również zimą na dworze, zwróć uwagę na wąż doprowadzający powietrze – kup go jak najbardziej elastyczny, najlepiej z tekstylnym przewodem. Ważne jest, aby plastik użyty do produkcji węża zawierał wystarczającą ilość plastyfikatora, aby zapewnić jego elastyczność nawet w zimie i pomóc w pękaniu w ekstremalnych mrozach. Oczywiście możesz również kupić u nas wysokiej jakości węże powietrzne w naprawdę dobrej cenie - sprzedajemy wysokiej jakości wysokiej jakości węże powietrzne różnych producentów ALFAFLEX PVC.

Chociaż większość sprzedawanych przez nas dmuchaw jest dość odporna na różne warunki pogodowe, należy pamiętać, że dmuchawa jest urządzeniem elektrycznym nieprzeznaczonym do użytku w wodzie. Dmuchawę należy chronić przed bezpośrednim deszczem umieszczając ją pod dachem lub w skrzynce z otworem do ochładzania powietrza i dmuchawy.

Wiele zbiorników wodnych nadal używa do napowietrzania konwencjonalnych domowych sprężarek powietrza, nawet nie myśląc o wysokich kosztach energii elektrycznej. Tutaj nowoczesne dmuchawy są niezwykle ekonomiczne, zaprojektowane do pracy bez wyłączania przez cały rok. Na przykład dmuchawa o mocy wystarczającej na mały oczko wodne lub oczko wodne nie zużyje nawet 1kW prądu dziennie!

Dlaczego dmuchawa jest świetną ochroną przed zamarzaniem zimą, latem - przed wodą z alg?

Zimą temperatura wody w stawie na dnie stawu jest znacznie wyższa niż na powierzchni - zawsze plus, o ile akwen nie jest bardzo płytki. Dmuchawa wspomaga tworzenie dyfuzji - mieszania wody, co powoduje, że cieplejsza woda unosi się na powierzchnię, zapobiegając doganianiu pługa. Oczywiście pług uformuje się i nie zamarznie tylko wtedy, gdy wybierzesz dmuchawę o wystarczającej mocy, w zależności od wielkości i głębokości akwenu.

Latem jest odwrotnie – temperatura wody w stawie na dnie jest znacznie niższa niż na powierzchni. Jeśli nie użyjemy dmuchawy lub innego sprzętu napowietrzającego, ciepła, nasłoneczniona woda będzie świetnym pożywką dla rozwoju różnych drobnoustrojów - powierzchnia zacznie się zielenić (kwitnąć), wydzielać nieprzyjemny zapach, a ryby będą brak tlenu. Zwykle dzieje się to podczas gorących letnich miesięcy od lipca do sierpnia. Przy wymuszonym napowietrzaniu temperatura wody zarówno na dnie, jak i na jego powierzchni staje się bardziej wyrównana, woda staje się chłodniejsza - dużo zdrowsza dla ryb i mniej sprzyjająca rozmnażaniu się glonów.

Dmuchawy membranowe i tłokowe

Sprzedawane przez nas dmuchawy membranowe to produkty wysokiej jakości, które zazwyczaj mogą bezawaryjnie działać przez wiele lat. Choć na wszystkie dmuchawy udzielamy 24 miesięcznej gwarancji, jest bardzo duża szansa, że ​​nie odniesiesz z niej korzyści, zwłaszcza jeśli regularnie wymieniasz membranę, która kosztuje zaledwie kilka euro. Możesz kupić części zamienne do każdej sprzedawanej przez nas dmuchawy membranowej.

Dmuchawy tłokowe nie mają łatwo wymienialnych części, ale nie ustępują membranowym pod względem niezawodności. Na przykład dmuchawa Hailea ACO Piston powinna działać przez wiele lat. Jeden z naszych klientów, który kupił dmuchawę tłokową Hailea ACO 4 lata temu, nazwał ją magiczną i nadal nie może się dziwić, że nadal można znaleźć wysokiej jakości, niezawodne produkty.

Warto zauważyć, że dmuchawy membranowe są nieco cichsze niż dmuchawy tłokowe, co może być istotne, jeśli planujesz używać dmuchawy pod patio lub w przestrzeni życiowej, takiej jak napowietrzanie dużego akwarium.

Jeśli nie wiesz, która dmuchawa jest dla Ciebie najlepsza - skonsultuj się z naszymi specjalistami.

2. AERATORY

Prawdziwe aeratory działają na zupełnie innej zasadzie niż dmuchawy - zamiast powietrza zastosowano pompę wodną, która zasysa i przedmuchuje wodę jednocześnie zasysając powietrze. Powoduje to ruch i bulgotanie wody, jednocześnie nasycając wodę tlenem. Ta zasada jest również stosowana w akwariach. Aerator poradzi sobie również z zapobieganiem zamarzaniu echa w zimie.

3. FONTANNY, WODOSPADY

Chociaż nie jest to główna funkcja fontann i wodospadów, fontanny i wodospady również pomagają nasycić je tlenem, zwiększając ruch wody. To prawda, zwykle nie wystarczy. Ponadto ta metoda napowietrzania nie zawsze jest odpowiednia na litewskie zimy.

Zestawy do napowietrzania

Aby zaoszczędzić czas klientów, zmontowaliśmy prawie 30 zestawów zawierających wszystko, co jest potrzebne do pełnego napowietrzania wody: dmuchawę, dyfuzor powietrza, zawór zwrotny. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić wąż powietrzny, jeśli jeszcze go nie masz. Zestawy te obejmują dmuchawy membranowe i tłokowe o różnej wydajności różnych producentów (Hailea, Aquaforte, Secoh, DongYoung) oraz dyfuzory powietrza o różnych rozmiarach i kształtach. W niektórych zestawach znajdziesz również profesjonalną podstawkę pod dyfuzor - dzięki czemu nie musisz odwracać głowy, aby zanurzyć dyfuzor w wodzie, aby nie utknął w osadzie dennym. Zaprojektowany przez nas stojak pozwala na utrzymywanie dyfuzora w wodzie 50 cm nad dnem. Najlepiej nadaje się do oczek wodnych o głębokości do 2 metrów, jako ozdobny oczko wodne lub basen.

Oprócz naszych własnych zestawów możesz również wybierać spośród zestawów dmuchaw niemieckiego producenta OASE, które obejmują dmuchawy, węże powietrzne i dyfuzory. Droższe zestawy OASE zawierają również specjalną opatentowaną technologię filtra do rozkładu składników odżywczych.

Kup online

Cały sprzęt do napowietrzania oczka wodnego, oczka wodnego lub basenu kupisz w naszym sklepie internetowym - bezpiecznie, wygodnie i w dobrej cenie, ponieważ wiele towarów przewozimy bez pośredników, bezpośrednio od producentów. Kurier DPD dostarczy wybrany przez Ciebie towar bez względu na to, gdzie mieszkasz - na Litwie, w Polsce, Łotwie, Estonii.