Montaż systemu napowietrzania: jak zainstalować pompę napowietrzającą i dyfuzor powietrza

Schemat przyłączenia systemu napowietrzającego   1. Dmuchawa (umieszczana w pomieszczeniu lub na dworze - z zabezpieczeniem przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych, pamiętając o pozostawieniu przestrzeni na pobór powietrza).
  2. Obejma;
  3. Wąż powietrza;
  4. Obejma;
  5. Zawór zwrotny (montowany jak najbliżej dyfuzora, zanurzany w wodzie); 
  6. Obejma;
  7. Krótka część węża (około 10 cm);
  8. Obejma;
  9. Dyfuzor powietrza (zanurzany w zbiorniku wody).

Zawór zwrotny powietrza wykorzystywany jest do tego, żeby po wyłączeniu dmuchawy woda nie wznosiła się w wężu z powrotem do dmuchawy, co mogłoby spowodować niebezpieczne zwarcie, a zimą mogłoby spowodować zamarznięcie wody w wężu. Jeżeli nie jest planowane wyłączenie dmuchawy, lepiej w ogóle nie używać zaworu zwrotnego, ponieważ zmniejsza on strumień wydmuchiwanego przez dmuchawę powietrza. Żeby uniknąć zwarcia, dmuchawę należy umieścić co najmniej 10 cm ponad powierzchnią wody!

Do przyłączenia dmuchawy z dyfuzorem powietrza zaleca się wybrać jak najkrótszy wąż powietrza – jeżeli jest to możliwe, należy przedłużyć przewód zasilający. Krótszy wąż powietrza zagwarantuje nie tylko większą efektywność dmuchawy, odciąży silnik dmuchawy, ale i zmniejszy zużycie energii. Zatem, jeżeli od miejsca przyłączenia dmuchawy do zbiornika wodnego jest duża odległość (10 metrów lub więcej), zaleca się użycie przedłużacza przewodu elektrycznego. 

Jeżeli dmuchawa będzie wykorzystywana również zimą, należy korzystać z jakościowego węża powietrza – powinien być giętki, najlepiej ze sznurem z włókna. Ważne, by w wykorzystanym do produkcji węża plastiku była wystarczająca ilość plastyfikatora, który również zimą zapewni giętkość węża oraz pomoże uniknąć pęknięć przy dużych mrozach. Bez wątpienia, wysokiej jakości wąż powietrza możecie w dobrej cenie nabyć również u nas – w ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo węże powietrza o różnych średnicach, wyprodukowane przez włoskiego producenta ALFAFLEX PVC.